Skip to main content

Kto sa skrýva pod značkou Daginality? Predstavte nám seba a svoju tvorbu.

Značka Daginality v podstate vznikla spojením mojej prezývky z môjho mena Dagmar medzi známymi (Dagi) v kombinácií s anglickým slovom (originality). Chcela som svojou značkou prezentovať niečo originálne, niečo čo sa dištancuje od toho konvenčného a zároveň som chcela prezentovať svoje vlastné ja, ktoré sa snažím vkladať do svojej tvorby a je mojim nezameniteľným rukopisom.

Snažím sa vždy prísť s niečím originálnym, i keď v mojej tvorbe môžete nájsť mix techník od korálkovania, cez bead embroidery (obšívanie) až po soutache techniku a najnovšie sa učím na šijacom stroji šiť odevy.

Prečo ste si vybrali túto techniku?

Korálkovaniu sa venujem prakticky od 18tich rokov. I keď začiatky šperkovania a zlatníctva začali už v detstve. Už ako malé dievča som obdivovala šperky vo výkladoch a chcela som všetko, čo sa trblietalo. Rozhodla som sa pre štúdium Zlatníctva na Strednej umeleckej škole, ktoré mi  dalo strašne veľa. To, že to má zmysel pre mňa nadobudlo väčšie rozmery, keď môj maturitný šperk bol niekoľko rokov po sebe vystavený na exhibícií Hodiny a klenoty v Inchebe.

šperk vystava.jpg

(Maturitný šperk) Fotografia Strednej umeleckej školy scénického výtvarníctva v Bratislave.

A vtedy som poznala čaro korálikov a hlavne tú nádheru, ktorá sa z nich dá vytvoriť. Zašlo to trošku ďalej a popri štúdiu Dejín umenia v Bratislave som pracovala ako lektorka individuálnych kurzov v obchode s korálkovými komponentmi, kde som učila v podstate všetky vekové kategórie svoje know-how. Bola to výborná práca, ktorá mi umožnila učiť sa stále niečo nové a hľadať nové možnosti a techniky pi výrobe.

Koľko vám trvá výroba jedného šperku?

Je to veľmi individuálne, záleží v podstate od toho čo idem tvoriť. Väčšinou sa pozriem napr. na krištáľ Swarovski a vidím farebnú kombináciu. Niekedy si svoje nápady radšej kreslím a skicujem, aby som nezabudla na to, čo chcem vytvoriť. Najťažšie je však začať, navliecť ihlu, nájsť farebnú kombináciu, zvyšok už ide sám od seba. Ale niekedy sa stane, že vytvorím šperk, ktorý zistím, že nemá správne lanko.

DSC_0931.jpg

Fotografia z výrobného procesu.

Produkty (27).jpg

Snehobiela (svadba). Fotograf: Marcela Pančíková (Michael Foto).

Preto vždy vyrobím šperk najskôr pre seba, ktorý otestujem sama na sebe a keď vidím, že materiál, ktorý som použila je vhodný a konštrukcia šperku je stabilná, vtedy vytvorím ešte jeden kus, ktorý spokojne môžem predať. Tým pádom viem presne čo ponúkam. Častokrát výroba šperku trvá hodiny a niekedy týždne, napr. šperk Sicilský trojuholník trval približne 2 mesiace, kým som ho dokončila.

Foto na babách (22).jpg

Sicilský trojuholník. Modelka: Michaela Gregušová. Fotograf: Marcela Pančíková (Michael Foto). Priestory: Martinus, Foxford.

Vyrábate aj podľa požiadaviek zákazníka alebo sa vždy riadite vlastnou fantáziou?

Snažím sa mojim šperkom dať niečo iné, čo sa v bežných šperkoch nenachádza. V mojej tvorbe vždy popúšťam uzdu fantázii, i keď samozrejme pri komunikácií s klientom dobre počúvam aká je jeho predstava. Väčšinou sa ich požiadavky nelíšia od toho, čo vyrobím. Je to všetko na báze správnej komunikácie, kedy sa snažím naplniť potreby klienta či klientky.

Pri mužoch je to trošku zložitejšie, keď chcú kupovať svojim polovičkám šperky, nakoľko sami často nevedia, čo vlastne chcú kúpiť. Vtedy sa väčšinou pýtam na obľúbenú farbu ich polovičky, na detaily čo rada nosí, či je extravagantná alebo skôr konzervatívna a väčšinou nájdeme zlatú strednú cestu.

Čo bola vaša najnetradičnejšia objednávka?

Veľmi dobre sa pamätám na jednu pani, u ktorej som kupovala domáce prostriedky a zrazu mi pochválila náušnice a pýtala sa ma, kto mi ich vyrobil. Keď som jej povedala, že ja sama, ihneď ma poprosila, aby som aj jej také vyrobila, ale v inej farebnej kombinácií. Bol to veľmi milý moment prekvapenia a zároveň dôkaz toho, že nie je nad vlastnú reklamu.

Ktorý výrobok je u vašich zákazníkov najobľúbenejší?

Myslím, že jeden z tých obľúbenejšich je náramok Na ruke sa vlní. Usudzujem to podľa toho, že veľa žien si ho vyskúšalo, keď som si robila prieskum v oblasti predaja mojich šperkov.

Produkty (30).jpg

Na ruke sa vlní - náramok. Fotograf: Marcela Pančíková (Michael Foto).

A ktorý výrobok najradšej vyrábate vy?

Najradšej vyrábam náušnice. Možno preto, že som presvedčená o tom, že vlasy sú korunou krásy a náušnice sú neodmysliteľným doplnkom, ktorý iba podčiarkuje ženskosť a eleganciu. Náušnice sú pre mňa niečo neodmysliteľné a bez nich si pripadám tak trošku stratená.

Aké boli vaše podnikateľské začiatky?

V podstate môžem povedať, že práve toto obdobie považujem za svoje podnikateľské začiatky, keďže v súčasnosti sa snažím založiť si svoju značku a zviditeľniť sa. Inšpiráciou sú mi práve ľudia z môjho okolia, z internetu, moji známi, ktorým sa splnil ich sen a ja si ten svoj o dizajnérstve práve začínam plniť.

Produkty (33).jpg

Predná strana šperku Dagoliera. Fotograf: Marcela Pančíková (Michael Foto).

Aká bola vaša prvá objednávka?

Zo začiatku som vyrábala šperky na zákazku pre Jabloneckú bižutériu v Bratislave, mala som viacmenej voľnú ruku i keď nevýhoda bola, že som bola limitová materiálom, ktorý mi bol poskytnutý. Neskôr som začala vyrábať najmä pre samú seba a keď som videla, že ľuďom sa moja tvorba páči, začala som tvoriť aj pre nich.

Čo vás na vašej tvorbe najviac baví? Čo vám robí najväčšiu radosť?

Radosť mi robí veľa vecí, ale asi najkrajší pocit a motýlie krídla cítim v bruchu, keď niečo vytváram a vidím ako sa z toho postupne stáva jedinečný výrobok, ktorý má svoj príbeh. Jedinečný vravím preto, že ešte sa mi nestalo, aby som z niečoho vyrobila tú istú farebnú kombináciu.

Baví ma skúšať nové korálkové techniky a možnosti, ktoré ponúka dnešná handmade tvorba a stále sa zdokonaľovať v tom, čo robím.

Foto na babách (34).jpg

Fotograf: Marcela Pančíková (Michael Foto). Priestory: Martinus, Foxford.

Aké sú vaše plány do budúcnosti?

Mojim snom je predávať šperky po celom svete a osobnostne pre mňa veľkým úspechom by bolo keby si raz svoju tvorbu nájdem v nejakom zahraničnom butiku.

DAGINALITY a jej šperky nájdete na Dali Handmade Market >>>

To improve the quality of our sites we use cookies. By continuing to browse the site without changing your browser settings, you agree to this use. Read more on using cookies.