Skip to main content

Kto sa skrýva pod značkou SanTia? 

Na začiatku sme boli dve. Teraz sme viac menej dve, ak sa nestíha. Sestra už, žiaľ, nemá čas. Ale keď sa nejaký nájde, tak tvorí so mnou. Klasicky tvoríme: náušnice, náramky, náhrdelníky, brošne, spony do vlasov... isto som na niečo zabudla. Kadečo s doplnkami, čo sa dá ušiť z korálok. Občas podľahneme aj nejakej výzve. Najčastejšie na zákazku, pretože šiť šperky trvá kúsok dlhšie.

Čo presne znamená SanTia? 

Je to skratka z našich mien so sestrou. Na začiatku našej tvorby sme mali veľmi dlhý názov značky z nášho priezviska: Sherry Desert Art. Napokon nám napadlo, že priezvisko vynecháme a použijeme naše krstné mená. Tak vzniklo San (zo Sandry) a Tia (z mena Tímea). Bolo to krátke a páčilo sa nám, ako to znie.

 

santia 2.jpg

Prečo ste si vybrali šité šperky? 

Keď som bola ešte dieťa, tak to boli bavlnky. Vtedy mnoho dievčat plietlo náramky priateľstva. Neskôr som prešla na drôt, ale nemala som najlepšie nástroje. Takže väčšinou som skončila s doráňanými rukami. Už ako dieťa som častokrát chodila (a neskôr aj sestra) na tvorivé dielne. Tvoriť sa dalo kadečo. Ja som však vždy skončila pri korálkach. Vtedy som ešte netušila, že korálky musia byť špeciálne, aby to vyzeralo pekne.

Nevedela som, že sa z nich dá šiť. Ale veľmi sa mi páčili, aké sú maličké. Dodnes mi neprekáža piplať sa. Je to pre mňa obrovský relax a zážitok sledovať ako z takých malých vecí vznikne čosi veľkého a nevšedného. Umelecké vzdelanie síce nemám a hoci ma to kedysi mrzelo, všetko, čo som vyštudovala, sa mi znechutilo. Táto vášeň k tvorbe možno pretrváva aj vďaka tomu, že som do nej nebola nútená a všetko sa naučila sama postupom času...

Koľko vám trvá výroba jedného šperku? 

Je to veľmi individuálne. Niekedy nemám tvorivé dni. Vtedy nech vezmem do rúk čokoľvek, pokazím to. Inokedy chrlím nové nápady a nie je problém vytvoriť niečo, čo som ešte netvorila. Pretože, keď niečo vymýšľam, veľa času zaberá rozoberanie. Strávim potom aj celý deň s tým, že nič nevzniklo. Ak však robím niečo, čo už mám nacvičené, tak ide už len o hodiny...

Prvý krok je vždy navliecť špeciálnu niť do úplne tenkej ihly. Obvykle mám vymyslené farebné kombinácie a korálky rozsypané na podložke. Musím si pripraviť viacero veľkostí a aj farebne korálky zladiť, aby ma konečný výsledok potešil.

Ktorý výrobok je u vašich zákazníkov najobľúbenejší?

Mám vytvorené 3 kolekcie.  V rámci nich sa vždy nájde jeden obľúbenejší produkt, ktorý sa predáva viac ako ostatný jeho druhovia. Neviem, čím to je, ale niektoré farebné kombinácie, aké sa bežne nevidia, idú rýchlejšie. Kolekcia Glamor je elegantná a nadčasová. V nej sú najobľúbenejšie jednofarebné šperky.

SanTia Glamour.jpg

V Boho Chic zase čím farebnejšie, tým lepšie. Ale občas si zákazníčky nakombinujú svoju predstavu. Najnezvyčajnejšia je kolekcia TYANI, v ktorej  tiež zaujalo najfarebnejšie prevedenie.

Prednedávnom sa mi dokonca stalo, že niekto skombinoval prvky, ktoré sú typické pre jednu kolekciu s prvkami, ktoré sú typické pre druhú. Ale podľa mňa obľúbenosť daného produktu veľmi ovplyvňujú módne trendy.

SanTia Boho chic.jpg

A ktorý výrobok najradšej vyrábate vy? 

Ja tvorím podľa nálady a podľa zákaziek.. Ale keď už podľa nálady, tak v poslednom čase veľmi rada tvorím náušnice z kolekcie Boho Chic. Predtým to zase bol opak týchto náušníc. Boli to drobné, veľmi malé,  nenápadné puzetkové (napichovacie) náušnice.

Aké boli vaše podnikateľské začiatky? A prečo ste sa do výroby pustili? 

Na začiatku som tvorila shamballa náramky. A hneď ako som začala, oslovilo ma jedno združenie, či by som nerobila lektorku na tvorivých dielňach. Postupne ma však prešla chuť tvoriť na klasické trhy. Chcela tvoriť menej komerčné šperky, ktoré sa nevyhadzujú a nepodobajú na ostatné. V poslednom roku som sa napokon viac zamerala na internetový predaj.

Treba však podotknúť, že nerobím to na plný úväzok. Rozhodla som sa to robiť pre radosť. Nič ma neteší viac ako kúpa nového materiálu a to, keď niekomu spraví môj výrobok radosť. Mám to presne tak nastavené, že to stíham popri svojej práci. Teší ma, že moje hobby má odozvu, ktorá ma vždy nakopne opätovne tvoriť...

SanTia Glamour 2.jpg

Aká bola vaša prvá objednávka? 

Marí sa mi, že to bola moja spolužiačka zo strednej školy, ktorá zháňala klasické perličkové náramky. Len navlečené korálky, nič ťažké.  Uvidela nejaké fotky na FB a oslovila ma, či by som jej vedela spraviť viacradové náramky s perlami. Ale už predtým sa mi práve vďaka spomínanému združeniu, a kreatívnemu obchodu, kde som pracovala,  podarilo predávať zopár mojich výmyslov.

Čo bola vaša najnetradičnejšia objednávka? 

Určite šitá korunka pre dvojníčku Sisi.  Šperky, ktoré sme vtedy šili ,vznikli k výročiu Jej veličenstvo kráľovná Alžbeta v našich dejinách a predstavách. Zadávateľom bolo Betliarske múzeum. Celá výstava prebiehala v Betliarskom kaštieli a trvala pár mesiacov.  

Nebolo to nezvyčajné kvôli náramkom alebo náhrdelníku, to je taká klasika, ale asi práve preto, lebo sme korunku ušili. Netuším, či vôbec ešte niečo také existuje. Ale jedno viem, normálne by mi niečo také ani nenapadlo, lenže inú techniku som neovládala... tak sme improvizovali a dodnes neveríme, že sme niečo také dali...

20258484_1097392923729057_3965885644051720287_n.jpg

Čo vás na vašej tvorbe najviac baví? 

Radosť, ktorú zažívam opakovane. Prvýkrát, keď vidím, čo som vytvorila. Druhýkrát, keď konečne vidím fotografiu, ale ten najväčší a najdôležitejší dar je, keď dostanem odozvu. Práve včera mi prišla správa, sms od zákazníčky. Nedeje sa často, že mi napíšu takouto formou..., ale takáto odmena!

Som potom ako v oblakoch. Pre mňa je obrovský dar, že sú moje zákazníčky spokojné. Napriek tomu, že sa snažím tvoriť tak, aby som bola maximálne spokojná s výsledkom, vždy vo mne drieme drobná neistota, či to spraví radosť? A či splní šperk očakávania? A či som niečo neprehliadla? A keď sa potvrdí, že nie... nuž toto je to, čo ma baví.

Aké sú vaše plány do budúcnosti? 

Nechcem ju nijako obzvlášť posúvať. Možno vymýšľať novinky a zjednotiť všetky fotografie. Tvorí sa totiž strašne veľa a ja nechcem, aby to prerástlo do niečoho, čo by mi už nerobilo radosť, lebo musím. Alebo do niečoho, z čoho je veľa. Chcem, aby to ostalo také, aké to je. Aby som vždy mala radosť ja i moji zákazníci,  keď dostanú zásielku odo mňa, aj keď si na ňu musia počkať.

Aby som dokázala zachovať osobný prístup a možno aj kdečo o nich vedela. Ak sa popozeráme po svete, sme zamorení nadmernou produkciou kadečoho. Mne ide o to, aby to, čo vytvorím, vydržalo. Aby to nebolo niečo všedné a ľahko opotrebovateľné.... a na druhej strane, aby toho neboli milióny, a mala som pocit, že som spravila maximum a stále ma to teší.

SanTiu a jej šité šperky nájdete na Dali Handmade Market >>>

To improve the quality of our sites we use cookies. By continuing to browse the site without changing your browser settings, you agree to this use. Read more on using cookies.