Skip to main content

Ako predávať svoje výrobky 1

  • Oficiálne a po lopate

 

 

 

Máte chvíľu čas, kreatívneho ducha a nápadov na rozdávanie. Tak s tým poďte niečo urobiť, brány handmade sveta vám otvárajú svoju náruč. Môžete si iba privyrobiť, alebo sa vypracovať na ostrieľaného tvorcu a živiť sa vaším hobby. Fantázii sa medze nekladú, či už pri tvorení, ale ani pri následnom pracovaní na sebe a svojej značke ak to chcete ťahať ďalej, ako iba do poličky u vás doma.

Tak ako všetko, aj tu je potrebné dodržiavať určité pravidlá vyplývajúce zo zákonov a nariadení. Netreba sa však báť. Dalimark zistil za vás všetky potrebné informácie, ktoré potrebujete vedieť na začiatku, keď sa rozhodnete predávať svoje umenie.

 

Keď opadne prvé nadšenie, začnete rozmýšľať, či je po právnej stránke všetko v poriadku. Predsa len, pokuty za čiernu prácu, nevydávanie dokladov a tak podobne nie sú zrovna najnižšie. Začnete tak riešiť, čo s tým. V tomto bode máte viacero možností. Konkrétne štyri. Prvou možnosťou je, že ste vyučený remeslu, na ktoré je potrebná remeselná živnosť a s tým spojené dokladovanie tejto znalosti. Druhou možnosťou je živnosť viazaná, kde taktiež potrebujete zdokladovať spôsobilosť. V týchto prípadoch nie je veľmi možnosť zvažovať pre a proti ďalších ponúkaných alternatív. Druhou možnosťou je voľná živnosť, a treťou možnosťou je štatút slobodného umelca. Samozrejme, je tu možnosť založiť s.r.o., táto možnosť je však už pre pokročilých a tak sa jej ďalej nebudeme venovať. Taktiež vynecháme možnosť príležitostného príjmu vzhľadom na meniaci sa zákon s účinnosťou od januára 2018.

 

Poďme sa bližšie pozrieť na vyššie uvedené možnosti.

 

Remeselná živnosť

Pri remeselnej živnosti musíte splniť okrem všeobecných podmienok platných pre voľnú živnosť aj podmienku odbornej spôsobilosti získanej vyučením v odbore. Viazané živnosti sú živnosti uvedené v Prílohe č. 2 zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov

 

Viazaná živnosť

Pri viazanej živnosti, musíte splniť okrem všeobecných podmienok platných pre voľnú živnosť splniť aj podmienku o odbornej spôsobilosti. To, ktoré činnosti spadajú do tejto kategórie sa dozviete v Prílohe č. 2 zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov.

Ak tam vaša profesia nepatrí, prejdite na nasledujúce 2 možnosti.

 

Voľná živnosť

Pri voľnej živnosti je nutné splniť iba všeobecné podmienky, nie je potrebné dokladovať žiadne ďalšie vzdelanie. Do tejto kategórie spadajú v podstate všetci ostatní, ktorí sa nenašli vo vyššie spomínaných. Môžete si však prezrieť zoznam voľných živností a ich bližšie obsahové vymedzenie. Tento zoznam nevymedzuje presné činnosti, ktoré je možné vykonávať. Môžete vykonávať skoro čokoľvek, dôležité je to jasne a zrozumiteľne pomenovať.

 

Slobodný umelec

Hlavnou a takmer jedinou podmienkou v tejto kategórii je vyrábať niečo, čo je dostatočne jedinečné na to, aby to mohlo byť považované za umenie. Súčasne by činnosť nemala byť už obsiahnutá vo vyššie spomínaných, špeciálne v rámci remeselných a viazaných živnostiach. Pri tejto možnosti sa budeme zoči voči stretávať s Autorským zákonom, s jeho zákutiami a pravidlami.

 

 

Poďme si ešte vysvetliť, čo to vlastne sú všeobecné podmienky prevádzkovania živnosti, ktoré potrebujeme splniť pri zakladaní každého druhu živnosti.

Všeobecnými podmienkami prevádzkovania živnosti sú:

- dosiahnutie veku 18 rokov

- spôsobilosť na právne úkony

- bezúhonnosť (preukazuje sa výpisom z registra trestov)

 

Základné pojmy a dojmy máme vysvetlené. Teraz si musíte definovať čo robíte, zaradiť do správnej skupiny a ide sa ďalej.

V ďalších častiach sa dozviete o základných informáciách a povinnostiach, ktoré vyplývajú z voľnej živnosti a zo štatútu slobodného umelca, posvietime si na povinnosť registračných pokladní a na ďalšie užitočné informácie, ktoré sa vám budú určite hodiť. Sledujte Dalimark blog a budete vždy v obraze.

To improve the quality of our sites we use cookies. By continuing to browse the site without changing your browser settings, you agree to this use. Read more on using cookies.