Skip to main content

Ručne robené zápisníky, detailne prepracované diáre a kroniky. To všetko sa skrýva za značkou Libris. Ako začínali, kto sú ich zákazníci a koľko trvá výroba jednej kroniky sa dočítate v dnešnom Dali rozhovore. 

z├ípisn├şky s kovaniami.jpg

Kto sa skrýva pod značkou Libris? Predstavte nám seba a svoju tvorbu.

Za značkou Libris stoja dvaja ľudia, ktorým učarovalo knihárske remeslo. Moja maličkosť a bývalý kolega z práce. Obaja sme mali ku knihám vždy blízko.

Ja som vyštudovala SPŠ v Banskej Štiavnici so zameraním na reštaurovanie knižných väzieb a papiera. A kolega SOU knihárske v Bratislave. Po štúdiu  začal pracovať v knihárstve. Moja cesta sa medzičasom uberala iným smerom a ku „knihárčine“ som sa vrátila až počas materskej dovolenky.

Čo znamená názov Libris?

Slovo Libris je odvodené z latinského slova libri, čo v preklade znamená knihy. Navyše to dobre znie, takže voľba bola jasná.

kronika pre obec.jpg

Prečo ste sa zamerali na výrobu diárov, kroník a zápisníkov?

Knihy ma vždy fascinovali. Nie len ich obsah, ale aj celkový vzhľad. To sa odzrkadlilo aj pri výbere strednej školy.  Bola to pre mňa prirodzená voľba. Navyše knižné dosky mi poskytujú priestor na využitie rôznych výtvarných techník. 

Knižné dosky sú pre mňa ako plátno pre maliara.

Koľko vám trvá výroba jedného výrobku? Ako prebieha výrobný proces? 

Výroba jednej kroniky, od schválenia návrhu k finálnej úprave, trvá niekoľko dní. Jednotlivé procesy vyžadujú svoj čas. Veľa závisí od náročnosti prác pri výzdobe knižných dosák aj samotného bloku. Zatiaľ čo pri jednej kronike strávim 8 hodín čistého času, pri druhej to môže byť aj 15 hodín.

oriezka.jpg

Vyrábam prevažne na zákazku. Nakoľko chcem čo najviac vyhovieť požiadavkám budúceho majiteľa. Každá kronika, zápisník, či diár je preto jedinečný. Ak aj robím niečo s rovnakým motívom, nikdy to nie je to isté. 

Nevlastním žiadne stroje, všetko robím ručne. Od skladania papiera do jednotlivých zložiek, cez šitie bloku a jeho následné úpravy. Až po dekorovanie knižných dosák.

V súčastnosti sú najviac žiadané kroniky, či už rodinné, firemné, pre rôzne spolky a organizácie. Pri ich výrobe často používam jeden z najluxusnejších poťahových materiálov, useň.

Osobne dávam prednosť jemnej teľacine, prípadne kozinke s hrúbkou do 1mm. Vďaka svojej pružnosti umožňuje vytvárať rôzne reliéfy, ako prvok výzdoby knižných dosák.

Ktorý výrobok vyrábate najradšej?

Najradšej vyrábam  kroniky pre rodiny, ktoré sú vždy jedinečné, šité na mieru zákazníkovi. Teší ma, že aj napriek dnešnej pretechnizovanej dobe, ľudia nezanevreli na knihy. A dajú si tú námahu zapísať svoje zážitky, spomienky a udalosti pekne rukou na papier. 

Rodinn├í kronika s ozdobn├Żmi kovaniami.jpg

Čo bola vaša najnetradičnejšia objednávka? 

Každá objednávka je iná, jedinečná a pre mňa znamená novú výzvu. Vďaka mojím zákazníkom sa pri práci nikdy nenudím. Ich požiadavky ma posúvajú vpred, nútia ma skúšať nové veci a postupy, za čo som im veľmi vďačná.

Sériová výroba by bola možno pohodlnejšia, ale zároveň ubíjajúca. O to väčšia radosť príde, ak sa mi návrh podarí zrealizovať a zákazník je spokojný.

Rodinn├í pre novoman┼żelov.jpg

Aké sú vaše plány do budúcnosti? Kam by ste Libris chceli posunúť?

V súčastnosti si „knihárčinou“ len privyrábam. Bolo by krásne, keby ma toto remeslo v budúcnosti  živilo. Nemám zatiaľ stanovené pevné ciele. Uvidíme, čo prinesie budúcnosť.

Celú ponuku kroník, diárov a zápisníkov Libris nájdete na Dalimark >>>

To improve the quality of our sites we use cookies. By continuing to browse the site without changing your browser settings, you agree to this use. Read more on using cookies.