Skip to main content

Ako si vybrať fotografa na svadbu 2

Ako si vybrať fotografa na svadbu 2

 bride-and-groom-952451_960_720_3.jpg

Ako si vybrať fotografa na svadbu 2

 

V prvej časti článku sme si priblížili štýly fotenia používané na svadbách a čo môžte od nich očakávať. Nasmerovali sme vás, aké otázky si je dobré položiť pri prvotnom výbere. V druhej časti si môžte čo to prečítať o ďalších možných úskaliach, ktoré vás môžu stretnúť pri výbere fotografa. A dosť už rečí, poďme na to.

 

Našli sme sa

Ak už svoje tipy už máte, dohodnite si stretnutie. Uvidíte, ako si sadnete, zistíte, či má fotograf v daný termín voľné miesto a môžte prediskutovať vaše vízie a plány fotiek, aspoň v hrubom náčrte.Predsa len, ak plánujete fotenie v Egypte, medzi rozbúrenými vlnami, fotograf veru má čo pripravovať. Ale najprv vám bude vedieť povedať, či to zvládne, či má potrebné vybavenie a ďalšie dôležité veci. Ako napríklad cena.

trouser-pockets-1439412_960_720_0.jpg

Hlboko do kapsy

Nie je fotograf, ako fotograf. Každému z nás sedí niečo iné, a tak je to aj v tomto odvetví. Čo sa páči vám, nemusí iným. Nebudeme uvádzať konkrétne ceny za služby fotografov, lebo je to zbytočné. Každý má svoj štýl, svoje know-how, svoje roky praxe. To všetko sa odzrkadľuje na cene. Taktiež kvalita vybavenia, náročnosť fotenia, ďiaľka, ktorú musel precestovať, aby mohol zvečniť váš Deň D. Preto sa o cene rozprávajte už na prvom stretnutí. Získate minimálne približnú cenu za to, čo by ste chceli a vy sa teda môžte rozhodnúť hneď, či je to pre vás bez problému, alebo siahnete po lacnejšej alternatíve.

 

Fotky večné, fotky moje. Alebo nie?

Na vašom stretnutí s fotografom si treba vyjasniť aj to, ako môžu byť fotky použité. Či a ako bude nakladať fotograf so svojimi (vašimi) fotkami. Komu patria práva, a do akej hĺbky.

Treba myslieť aj na situácie, kedy sa môžu fotky stratiť skôr, ako ich uvidíte. Používa fotograf záložný foťák? Snaží sa fotky zálohovať už počas svadby, aby predišiel prípadným problémom? Čo ak sa aj napriek úsiliu stane nešťastie, a fotky vašej svadby budú nenávratne preč. Ako to vyriešite? Tieto otázky si treba vyjasniť a ošetriť zmluvou. Predpokladám, že nikto nechce prísť o spomienky na svoj najkrajší deň chybou niekoho iného a ešte za ne aj zaplatiť.

maldives-698501_960_720_0.jpg

 

Jesť, či nejesť. To je otázka.

Jednou z posledných otázok-neotázok je, či dať fotografovi na svadbe najesť a kde ho usadiť. Fotograf je tiež len človek, prosím, nakŕmte aj jeho. A určite sa ho spýtajte ešte pred svadbou, či príde sám alebo s niekým. Môže mať so sebou svojho asistenta, aby všetko prebiehalo bez zádrhelov. Dajte najesť aj jemu :)

Čo sa týka sedenia, väčšina oslovených fotografov sa zhodla na tom, že je výhodnejšie, aby sedeli pri stole napríklad s kapelou, trošku obďaleč. Väčšinou tieto stoly nie sú pri stoloch, kde je usadená rodina. Je to z viacerých dôvodov, a jedným z nich je aj to, že si potrebujú zložiť veci, kým sa najedia. A hlavne, majú prehľad, čo sa okolo nich deje, či už pri stoloch svadobčanov, alebo na parkete. Nič im teda neunikne :)

 

Veríme, že sme vám týmito radami a infoškami aspoň trošku uľahčili vaše plánovanie, a nájsť a dohodnúť si fotografa, bude pre vás o to jednoduchšie. Máme pre vás pripravený aj špeciál, kde nájdete výber svadobných fotografov podľa vašich odporúčaní. :)

 

 

To improve the quality of our sites we use cookies. By continuing to browse the site without changing your browser settings, you agree to this use. Read more on using cookies.