Skočiť na hlavný obsah

Farebný pomocníček 1

Farebný pomocníček 1

print-1822374_960_720.jpg

 

 

Niekedy nie je ľahké skombinovať farby. Nejaké základy každý z vás určite ovláda, niekto však viac a niekto menej. Niekedy je to jednoducho ťažké. Napríklad vtedy, keď máte veľa zbytkov dostatočne veľkých na ďalšiu tvorbu, ale sú v divných farbách a nie je to celkom tak, akoby ste si predstavovali.

 

Existujú však pomôcky na kombinovanie farieb. Ako to urobiť, aby to lahodilo oku a ako možno skombinovať aj tie netradičnejšie farby dokopy s dobrým výsledkom.

 

Základné pravidlá

 

Takto nejako vyzerá základná schéma ako na to. V podstate, nech máte akékoľvek farby v kruhu, treba dodržať 2 pravidlá:

1. farby musia ísť v odtieňoch za sebou. Ak ledabolo usporiadate farby, nepôjde to podľa predstáv. Nie je nutné zahŕňať do kruhu všetky farby, ale aspoň po 3 odtiene zo základných by tam mali byť, inak to nemusí dopadnúť vcelku dobre,

 

2. výber farieb sa dá realizovať podľa rôznych geometrických tvarov, v tomto prípade ide o jednostranný trojuholník, ktorý doladí vždy 3 farby, ktoré spolu budú ladiť, stačí otáčať

as.jpg

 

Toto je ten jednoduchší spôsob. Existujú samozrejme rôzne spôsoby výberu farieb, podľa rozdielnych kritérií, rôznych farebných škál, atď. Základnú sme trošku opísali a ostatné, zložitejšie nájdete na internete. Môžte si vybrať z nami nájdených a používaných schém nižšie, alebo si vyhľadať niečo sami.

 

-Color Adobe

-Color scheme designer

-Pictaculous

-Color Explorer

 

 

Pri vyhľadávní  vám pomôžu aj anglické kľúčové slová, nie len tie slovenské, napríklad:

 

- how to combine colours

-basic colours combination

-color combinator

-color wheel

-color scheme wheel

 

Dúfame, že sme vám to trošku uľahčili a ak máte otázky, alebo vám niečo v článku chýba, dajte nám vedieť v komentároch. Chýbajúce informácie doplníme v ďalšom Dalimark článku.

 

 

Pre zlepšenie užívateľského zážitku používa táto stránka cookies. Používaním tejto stránky vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac o cookies.